luni, 14 decembrie 2009

Cine moare...?



Moare câte puțin 
cine se transformă în sclavul obișnuinței, 
urmând in fiecare zi aceleași traiectorii; 
cine nu-și schimbă existența; cine nu riscă 
să construiască ceva nou; 
cine nu vorbește cu oamenii pe care nu-i cunoaște. 

Moare câte puțin cine-și face din televiziune un guru. 
Moare câte puțin cine evită pasiunea, 
cine preferă negrul pe alb și punctele 
pe "i" în locul unui vârtej de emoții, 
acele emoții care învață ochii să strălucească, 
oftatul să suradă și care eliberează sentimentele inimii. 

Moare câte puțin cine nu pleacă 
atunci când este nefericit în lucrul său; 
cine nu risca certul pentru incert, 
pentru a-și îndeplini un vis; 
cine nu-și permite măcar o dată în viață 
să nu asculte sfaturile "responsabile". 
Moare câte puțin cine nu călătoreste; 
cine nu citește; cine nu ascultă muzică; 
cine nu caută harul din el însuși. 
Moare câte puțin cine-și distruge dragostea; 
cine nu se lasă ajutat. 
Moare câte puțin cine-și petrece zilele 
plângându-și de milă 
și detestând ploaia care nu mai încetează. 
Moare câte puțin cine abandonează 
un proiect înainte de a-l fi început; 
cine nu întreabă de frică să nu se facă de râs 
și cine nu răspunde chiar dacă cunoaște întrebarea. 

Evităm moartea câte puțin, amintindu-ne 
întotdeauna că "a fi viu" 
cere un efort mult mai mare decât simplul
fapt de a respira. 
Doar răbdarea cuminte ne va face 
să cucerim o fericire splendidă. 
Totul depinde de cum o trăim... 

Dacă va fi să te înfierbânți, înfierbântă-te la soare 
Daca va fi să înșeli, înșeală-ți stomacul. 
Dacă va fi să plângi, plânge de bucurie. 
Dacă va fi să minți, minte în privința vârstei tale. 
Dacă va fi să furi, fură o sărutare. 
Dacă va fi să pierzi, pierde-ți frica. 
Dacă va fi să simti foame, simte foame de iubire. 


Dacă va fi să dorești să fii fericit, dorește-ți asta în fiecare zi! 



Don Ruiz Miguel, "Arta de a iubi"


Multumesc V. .