Imagineaza-ti o banca in care ti se deschide in
fiecare dimineata un cont de 86.400 $. Contul tau
zilnic este sters daca nu stii sa iti investesti
bani, ei nu raman pentru a doua zi - nu este un
depozit.
Ce vei face ?
Iti vei investi fiecare cent, fireste !
Fiecare dintre noi avem un astfel de cont.
Numele lui este TIMP.
In fiecare dimineata, esti creditat cu 86.400
secunde.
In fiecare seara acest cont este sters, fie ca ai
investit corect sau ai pierdut.
Nu exista balanta, nu poti avea nici un credit, nu
poti imprumuta.
In fiecare zi ti se deschide un nou cont.
In fiecare noapte se arde ce a mai ramas de peste
zi.
Daca nu reusesti sa iti folosesti corect depozitul
zilnic, pierderea este a ta.
Nimic nu ti se ramburseaza.
Nimic nu ramane pentru "maine".
Trebuie sa traiesti prezentul din depozitul zilnic.
Investeste astfel incat sa primesti din cont
beneficii
ca "sanatatea", "fericirea" si "succesul" !
Timpul trece !
Fa cat mai mult AZI !
Ca sa cunosti valoarea UNUI AN, intreaba un student
care si-a ratat examenele.
Ca sa cunosti valoarea UNEI LUNI, intreaba o mama
care a nascut un copil prematur.
Ca sa cunosti valoarea UNEI SAPTAMANI, intreaba un
editor de revista saptamanala.
Ca sa cunosti valoarea UNEI ORE, intreaba un tanar
indragostit care asteapta sa se intalneasca cu cea
pe care o iubeste.
Ca sa cunosti valoarea UNUI MINUT, intreaba pe
cineva care a pierdut avionul.
Ca sa cunosti valoarea UNEI SECUNDE, intreaba o
persoana care a evitat un accident.
Ca sa cunosti valoarea UNEI MILISECUNDE, intreaba un
medaliat Olimpic.
Pretuieste fiecare moment pe care il ai !
Si comoara va fi si mai pretioasa daca o imparti cu cineva
deosebit, destul de deosebit sa ii daruiesti timpul
tau !
Si aminteste-ti ca timpul nu asteapta pe nimeni.
IERI este istorie.
MAINE este mister.
ASTAZI este un dar.
That's why it's called the present!!
*poza e facuta la Stana Regala, mai sus de Sinaia