Vreau să te văd, să te aud,
Să-mbrăţişez numai cu simţurile indirecte
Făptura ta de aer şi lumină, pînă o asud
Într-o iluzie a unei întîlniri perfecte.
Apoi să-mi cazi şi în miros şi-n gust,
Să îţi descopăr alchimia,
Şi să mă laşi s-adun pe palme ce-ai mai frust,
Melancolia, bucuria.
Şi-apoi încă un simţ voi inventa,
Cu care să te pot păstra.
"Îmbrăţişare" - C. Crețan
Să-mbrăţişez numai cu simţurile indirecte
Făptura ta de aer şi lumină, pînă o asud
Într-o iluzie a unei întîlniri perfecte.
Apoi să-mi cazi şi în miros şi-n gust,
Să îţi descopăr alchimia,
Şi să mă laşi s-adun pe palme ce-ai mai frust,
Melancolia, bucuria.
Şi-apoi încă un simţ voi inventa,
Cu care să te pot păstra.
"Îmbrăţişare" - C. Crețan